استفاده از پساب برای صنایع

مدیر مرکز تحقیقات آب و فاضلاب مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو: جایگزینی پساب به جای استفاده از آب باکیفیت برای صنایع یکی از برنامه‌ها است.

عباس اکبرزاده در گفت‌وگو با ایرنا افزود: جایگزینی پساب به‌جای استفاده از آب باکیفیت برای صنایع یکی از برنامه‌هایی است که در پیاده‌سازی نقشه راه فاضلاب مورد تأکید قرار گرفته و از سال ۱۴۰۱ مصوبه آن به‌صورت رسمی به صنایع ابلاغ شد.

وی ادامه داد: با توجه به راهبردهای اتخاذ شده در وزارت نیرو و در راستای مدیریت کم‌آبی که در حال حاضر و در آینده گریبان‌گیر کشور خواهد بود، صنایع کشور بایستی به جای استفاده از آب‌های با کیفیت سطحی و زیرزمینی از پساب استفاده کنند، البته این راهبرد اصولی و صحیح بایستی با تدبیر و به‌تدریج اجرایی شود.

اکبرزاده ابلاغ مصوبه مربوط که در سال ۱۴۰۱ به‌صورت مشترک توسط شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و شرکت مدیریت منابع آب انجام شد را نقطه عطفی در برنامه‌های مقابله با کم‌آبی و مدیریت ناترازی تولید و مصرف آب در کشور عنوان دانست و بیان کرد: این راهبرد سال‌ها با موفقیت در بسیاری از کشورها که از پیش با چالش‌های کم‌آبی روبرو شده بودند با موفقیت بکار گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: اجرای این مصوبه ضمن صرفه‌جویی در مصرف آب باکیفیت توسط صنایع ظرفیت قابل‌توجهی از این نوع آب‌ها را در اختیار بخش شرب قرار خواهد داد.

اکبرزاده ادامه داد: امروزه با تغییر گفته‌مان، فاضلاب به‌عنوان یک منبع باارزش پایدار مطرح است که پس از جمع‌آوری و تصفیه تبدیل به پسابی می‌شود که کاربردهای فراوانی در صنعت، کشاورزی، تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی، احیای رودخانه‌ها و سایر محیط‌های آبی خواهد داشت.

پنج‎ ‎شرکت در صف عرضه اولیه بورس
پنج‎ ‎شرکت در صف عرضه اولیه بورس تهران
سود سپرده‌های بانکی، معاف از مالیات (2)
سود سپرده‌های بانکی، معاف از مالیات
Identifier Free Crude Oil Tanker Galveston Texas
مذاکره مستقیم خریداران خصوصی چینی با ایران
قدر می‌توانیم ارز از کشور خارج کنیم؟
چقدر می‌توانیم ارز از کشور خارج کنیم؟
نرخ رشد نقدینگی نزولی شد
نرخ رشد نقدینگی نزولی شد
خاندوزی
خطر ناترازی در کمین بودجه ۱۴۰۳ ‏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *