اعلام نحوه ایفای تعهدات ارزی محصولات پتروشیمی

سازمان توسعه تجارت ایران در بخشنامه‌ای نحوه ایفای تعهدات ارزی محصولات پتروشیمی، پالایشی و فرآورده‌های نفتی را اعلام کرد.

. به گزارش ایسنا، صالح عسگری، سرپرست معاونت خدمات تجاری سازمان توسعه تجارت طی نامه‌ای به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌های مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد با اشاره به ماده (۸) آئین نامه اجرایی تبصره (۶) بند (ح) ماده (۲) مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فهرست صادرکنندگان و محصولات پتروشیمی، پالایشی و فرآورده‌های نفتی و نحوه نحوه ایفای تعهدات ارزی آن‌ها را اعلام کرده است.

بر این اساس شناسه ملی ۵۱۹ واحد تولیدی پتروشیمی که بازگشت ارز حاصل از صادرات آن‌ها به میزان ۹۰ درصد تعهدات ارزی صادراتی به یک یا ترکیبی از روش‌های مندرج در بند (۱۳) ماده (۱) آئین نامه با سررسید ۴ ماه از تاریخ صدور پروانه صادراتی است، ۱۰ صادر کننده محصولات پالایشی که بازگشت ارز حاصل از صادرات آن‌ها به میزان ۱۰۰ درصد تعهدات ارزی صادراتی صرفا به صورت فروش حواله ارزی در سامانه نیما در بازه زمانی ۸۰ روز پس از صدور پروانه صادراتی است، ۵۵ صادر کننده محصولات پتروشیمی که بازگشت ارز حاصل از صادرات آن‌ها به میزان ۱۰۰ درصد تعهدات ارزی صادراتی صرفا به صورت فروش حواله ارزی در سامانه نیما در بازه زمانی ۸۰ روز پس از صدور پروانه صادراتی است و کد تعرفه‌های ۱۱۵ قلم کالای پتروشیمی که به استثنای واحدهای تولیدی پتروشیمی موضوع بند اول این مکاتبه کلیه صادر کنندگان این اقلام ملزم به بازگشت ارز حاصل از صادرات این کالاها به میزان ۱۰۰ درصد تعهدات ارزی صادراتی صرفا به صورت فروش حواله ارزی در سامانه نیما در بازه زمانی ۸۰ روز پس از صدور پروانه صادراتی هستند، اعلام شده است.

فهرست تعرفه های مشمول بازگشت ۱۰۰ درصد ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما در بازه زمانی ۸۰ روز پس از صدور پروانه صادراتی نیز در اینجا قابل مشاهده است.

گفتنی است پیش‌تر سازمان توسعه تجارت تاکید کرده بود که کلیه صادرکنندگان محصولات پتروشیمی، پالایشی، فولادی، فلزات اساسی رنگین و فرآورده‌های نفتی مکلف به عرض ۱۰۰ درصدی ارز حاصل از صادرات خود در “سامانه نیما “طی ۸۰ روز پس از صدور پروانه صادراتی شده‌اند.

پنج‎ ‎شرکت در صف عرضه اولیه بورس
پنج‎ ‎شرکت در صف عرضه اولیه بورس تهران
سود سپرده‌های بانکی، معاف از مالیات (2)
سود سپرده‌های بانکی، معاف از مالیات
Identifier Free Crude Oil Tanker Galveston Texas
مذاکره مستقیم خریداران خصوصی چینی با ایران
قدر می‌توانیم ارز از کشور خارج کنیم؟
چقدر می‌توانیم ارز از کشور خارج کنیم؟
نرخ رشد نقدینگی نزولی شد
نرخ رشد نقدینگی نزولی شد
خاندوزی
خطر ناترازی در کمین بودجه ۱۴۰۳ ‏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *