سرمایه‌گذاری موردنیاز در بخش معدن چقدر است؟

رئیس خانه معدن ایران با بیان اینکه تاکنون حدود ۴۵ تا ۴۶ میلیارد دلار در بخش معدن سرمایه‌گذاری شده است، گفت: رشد بخش معدن در سال قبل سه درصد بود و برای تحقق رشد ۱۳ درصدی که در برنامه هفتم دیده شده، به افزایش سرمایه‌گذاری نیاز است؛ به‌طوری‌که برآوردها نشان می‌دهد برای اینکه رشد بخش معدن به هفت تا هشت درصد برسد، حداقل به ۱۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است.

به گزارش ایسنا، محمدرضا بهرامن اظهار کرد: در برنامه هفتم رشد ۱۳ درصدی برای معدن دیده شده که تحقق آن نیاز به ملزوماتی دارد.

وی با بیان اینکه باید در کشورهایی مثل افغانستان سرمایه‌گذاری کنیم که بتوانیم از آن‌ها مواد اولیه مورد نیاز را وارد کنیم، گفت: تحریم در بخش مواد معدنی ضعیف تر است و در بخش مالی بیشتر اثرگذار بوده است. به‌طور کلی به دنبال این هستیم در بخش معدن برنامه تنظیم کنیم.

بهرامن در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره نیاز بخش معدن به سرمایه‌گذاری، تصریح کرد: تاکنون حدود ۴۵ تا ۴۶ میلیارد دلار در بخش معدن سرمایه‌گذاری شده است. رشد بخش معدن در سال قبل سه درصد بود و برای تحقق رشد ۱۳ درصدی که در برنامه هفتم دیده شده و همچنین برای افزایش سهم معدن در تولید ناخالص داخلی نیاز به افزایش سرمایه‌گذاری است. برآوردها نشان می‌دهد برای اینکه رشد بخش معدن به هفت تا هشت درصد برسد، حداقل به ۱۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش معدن نیاز است.

وی همچنین با اشاره به لزوم هوشمندسازی و نوسازی تجهیزات بخش معدن، تصریح کرد: در حال حاضر آمارها با سوخت ۱۰ سنتی محاسبه شده و اگر قیمت سوخت ۶۰ سنت در نظر گرفته شود، خیلی از معادن زیان ده خواهند شد.

رئیس خانه معدن ایران در ادامه سه چالش بخش معدن را عدم‌توسعه و خام‌فروشی، عدم رقابت‌پذیری به دلیل تحریم و کمبود اکتشاف عمیق عنوان کرد و گفت: وجود ذخایر نفتی در کنار نفت و گاز مزیتی است که فقط در آمریکا، روسیه و ایران وجود دارد و همه کشورهای معدن خیز از آن برخوردار نیستند.

بهرامن در ادامه با اشاره به لزوم سرمایه‌گذاری درست در بخش معدن، اظهار کرد: بخش معدن باید متولی واقعی داشته باشد. حتی عده‌ای معتقدند به جای بخش بازرگانی، بخش معدن باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت جدا شود، چراکه با توجه به نوع و میزان ذخایر می‌توانیم برنامه ۱۰۰ ساله در این حوزه داشته باشیم.

پنج‎ ‎شرکت در صف عرضه اولیه بورس
پنج‎ ‎شرکت در صف عرضه اولیه بورس تهران
سود سپرده‌های بانکی، معاف از مالیات (2)
سود سپرده‌های بانکی، معاف از مالیات
Identifier Free Crude Oil Tanker Galveston Texas
مذاکره مستقیم خریداران خصوصی چینی با ایران
قدر می‌توانیم ارز از کشور خارج کنیم؟
چقدر می‌توانیم ارز از کشور خارج کنیم؟
نرخ رشد نقدینگی نزولی شد
نرخ رشد نقدینگی نزولی شد
خاندوزی
خطر ناترازی در کمین بودجه ۱۴۰۳ ‏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *