نفت باز هم صعود می‌کند؟

قیمت نفت روز جمعه ثابت بود، اما تحت تاثیر سودگیری معامله‌گران و دورنمای افزایش بیشتر نرخ‌های بهره آمریکا، کاهش هفتگی به ثبت رساند.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با سه سنت کاهش، در ۹۳ دلار و ۲۷ سنت در هر بشکه بسته شد. قیمت نفت برنت برای کل هفته، ۰.۳ درصد کاهش داشت.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۰ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش، در ۹۰ دلار و سه سنت در هر بشکه بسته شد. شاخص نفت آمریکا ۰.۰۳ درصد کاهش هفتگی داشت که نخستین کاهش هفتگی این شاخص در چهار هفته گذشته بود.

دنیس کیسلر، نائب رئیس ارشد شرکت «بی او کی فایننشیال» در این باره گفت: سرمایه گذاران انتظار دارند تقاضا در اکتبر که پالایشگاه‌ها وارد فصل تعمیرات می‌شوند و نرخ بهره بالاتر می‌رود، ضعیف شود. همچنین معامله‌گران به سودگیری از افزایش اخیر قیمت‌ها پرداختند.

هر دو شاخص در سه هفته قبل تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به محدودیت عرضه، بیش از ۱۰ درصد صعود کرده بودند. قیمت نفت سه‌شنبه هفته گذشته، تحت تاثیر تمدید کاهش عرضه اضافی عربستان سعودی و روسیه تا پایان سال ۲۰۲۳، به بالاترین رکورد در ۱۰ ماه اخیر صعود کرده بود.

مقامات فدرال رزرو آمریکا هر چند هفته گذشته به ثابت ماندن نرخ بهره رای دادند، درباره افزایش بیشتر نرخ‌های بهره هشدار داده‌اند.

مورگان استنلی، با اشاره به محدودیت عرضه در ماه‌های آینده، پیش‌بینی خود از قیمت نفت برنت را به ۱۰۰ دلار در هر بشکه بالا برد. این بانک آمریکایی اکنون پیش‌بینی می‌کند قیمت نفت برنت در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، به ۹۵ دلار در هر بشکه می‌رسد که بالاتر از پیش‌بینی قبلی ۸۲.۵ دلار است.

مورگان استنلی، دورنمای قیمت در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۴ را ۱۲.۵ دلار بالا برد و ۹۲.۵ دلار تخمین زد. همچنین پیش‌بینی قیمت نفت در سه ماهه دوم را ۱۰ دلار، سه ماهه سوم را ۷.۵ دلار و سه ماهه چهارم را پنج دلار بالا برد و به ترتیب ۹۰ دلار، ۸۷.۵ دلار و ۸۵ دلار برآورد کرد.

تحلیلگران مورگان استنلی در یادداشتی نوشتند: با این کاهش عرضه، عرضه برای مدت طولانی‌تری دچار محدودیت شده و قیمت به خوبی پشتیبانی می‌شود. تا زمانی که بازار دچار کمبود عرضه است، قیمت‌ها در سطوح فعلی به خوبی پشتیبانی خواهند شد.

بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس چهارشنبه هفته گذشته در یادداشت جدیدی، پیش‌بینی خود از قیمت نفت برنت در ۱۲ ماه آینده را از ۹۳ دلار، به ۱۰۰ دلار در هر بشکه بازبینی کرد زیرا انتظار دارد که کاهش ذخایر، شدیدتر شود. دلیل اصلی این کاهش هم محدودیت عرضه اوپک و تقاضای بالاتر است که تولید بالاتر نفت آمریکا را تحت الشعاع قرار می دهد.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران این بانک آمریکایی گفتند: بر این باوریم که اوپک با بهره بردن از رشد تقاضای جهانی و اعمال قدرت قیمت‌گذاری، قادر خواهد بود نفت برنت را در سال ۲۰۲۳، در محدوده قیمت ۸۰ تا ۱۰۵ دلار نگه دارد.

پنج‎ ‎شرکت در صف عرضه اولیه بورس
پنج‎ ‎شرکت در صف عرضه اولیه بورس تهران
سود سپرده‌های بانکی، معاف از مالیات (2)
سود سپرده‌های بانکی، معاف از مالیات
Identifier Free Crude Oil Tanker Galveston Texas
مذاکره مستقیم خریداران خصوصی چینی با ایران
قدر می‌توانیم ارز از کشور خارج کنیم؟
چقدر می‌توانیم ارز از کشور خارج کنیم؟
نرخ رشد نقدینگی نزولی شد
نرخ رشد نقدینگی نزولی شد
خاندوزی
خطر ناترازی در کمین بودجه ۱۴۰۳ ‏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *